Dr. Arjun Karki in TOUGH talk with Dil Bhusan Pathak

चिकित्सा क्षेत्रको विकृति अन्त्यका लागि भन्दै त्रिभुवन विश्वविद्यालयका प्राध्यापक डाक्टर गोविन्द केसीले आठौ पटक गरेको अनसनले पनि बुधबार ११ दिन पुरा भएको छ ।

यसबीच केसीका पक्ष र विपक्षमा समाज बाँडिदैछ कसका पक्षमा उभिने भनेर । विभाजन यति निकृष्ठ छ की नीजि मेडिकल क्षेत्रमा काम गर्ने कतिपयहरु खुलेरै केसीलाई पागलको संज्ञा दिइरहेका छन् भने केसी पक्षधरहरु उनीहरुलाई माफियाको । तर सरकार मौन देखिन्छ ।

अझै देशका कतिपय स्थानमा आम जनताले सामान्य सिटामोल पाउन सक्दैनन् । तर काठमाण्डौ र शहर केन्द्रीत मेडिकल कलेजको संख्या बढि भयो भनिन्छ । ठूलावडा र हुने खानेहरु नीजि अस्पतालमा उपचार गराउँछन् । नेता र धनाढ्हरुलाई देश भित्रको उपचारमा सन्तुष्टी नभएर विदेश जाने गरेका समाचार हामीले नै बारम्बार बनाएकै छौ । अर्को तर्फ देशका दुर्गम ठाँउहरुमा सामान्य स्वास्थ्य उपचार समेत नपाए पछि ज्यान बचाउन हेलिकप्टर चार्टर गरि शहर पुग्नु पर्ने वाध्ययता छ ?

कानून बनाउने, सरकार चलाउने नेताहरुले नै यस्ता क्षेत्रलाई व्यवसाय बनाएर आफ्नो हात जगन्नाथ गरिरहेको गुनासो त्यत्तिकै छ ।

नेपालमा स्वास्थ्य क्षेत्रको वास्तविकता के हो ? आम जनताको स्वास्थ्यमा पहुच नहुनुमा नीतिगत कमजोरी हो वा नाफाखोरी प्रवृतिको प्रभाव ? र यसको सुधारका लागि के गर्नु पर्ला ?

आम नेपालीका यीनै जिज्ञाशा वारे कुरा गर्न आज मैले डा. अर्जुन कार्कीलाई टफटकका लागि स्टुडियोमा बोलाएका छु । डा. कार्की चिकित्सा शिक्षा सम्बन्धि राष्ट्रिय नीति तर्जुमा उच्च स्तरिय कार्यदल २०७२ का सदस्य र त्यसैको सिफारिसमा बनेको चिकित्सा शिक्षा आयोगका सदस्य हुनुहुन्छ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *